HODNOCENÍ MĚSÍCŮ LEDEN - BŘEZEN

Jak jsme prožívali pracovní dny v roce 2016

 

Po vánočním radování jsme šlapali do školky ve sněhu. Sníh napadl 4. ledna a mrzlo až praštělo. Pobyt venku byl hned zábavnější. A krásný bílý sníh nám vydržel čtrnáct dní.

Teploty koncem ledna klesly ráno až na minus 16, ale ve školce jsme měli teploučko a útulno.

Všechny třídy se vystřídaly v Lidicích v galerii na zajímavých činnostech „Galerie plná smyslů“.

Navštívili nás pánové – kutilové – se svými výrobky dopravních prostředků. Zábavná beseda byla tak zajímavá, že jsme si pány objednali i na Den dětí.

Také jsme navštívili divadlo Lampion a pohádka Pejsek a kočička se nám moc líbila. Včeličky se do divadla vrátily ještě jednou a shlédly pohádku Uhlíř, princ a drak.

Plnili jsme měsíční tematické bloky“Sněhuláček panáček“, „Je nám krásně na světě, s pohádkou se zasněte“ a těšili jsme se na jaro s tematickým blokem „ Jaro si barvy od duhy vzalo“.

Bohužel i letos nás hodně potrápily nemoci.

S písničkami a básničkami s jarními motivy jsme připravili Velikonoční dílničky. Rodiče s dětmi tvořili ze sena a ze slámy věnce, z papíru košíky, zápichy do květníků. Děkujeme za váš zájem a za návštěvu naší školky.

Děti a učitelé vyrobili Moranu, kterou vynesli ven ze školky a vyháněli tak zimu ze vsi.

Do školky na návštěvu dorazil také pravý nefalšovaný had, o kterém jsme se dozvěděli zajímavé věci a mohli jsme si ho pohladit.

A koncem měsíce přišly Velikonoce a s nimi 4 dny volna. Na tyto svátky jsme se připravili – vyráběli jsme barevná vejce, hodovačky, jarní kytičky z papíru, stojánky na vajíčka. Včeličky se přestěhovaly na jeden den do Dobrovíze, a tak jsme se zase sešli pohromadě. Protože jsou to samí předškoláci, s radostí se dali do výroby velikonočních dárků. A na školní zahradě si pohráli s hračkami. Zima nám ovšem dávala najevo, že ještě neskončila. Tvářičky vymalovala dočervena.

A školka se připravovala na Noc s Andersenem. Ale o tom až v dubnu.

 

 

HODNOCENÍ MĚSÍCE LISTOPADU A PROSINCE

Jaký byl listopad a prosinec?

 

První listopadové pondělí přijeli Cihelkovi a paní Hájková s novými lavičkami do naší dlouhé chodby a do zádveří. Samozřejmě, že jsme si to nenechali pro sebe a s dětmi jsme radostně pozorovali cvrkot.

Při přezouvání v zádveří šatny je už dost místa na sezení a chodba se rozzářila nejen novou výmalbou, ale i barevnými lavičkami podél zdi. Používáme je na shromažďování před odchodem do jídelny, na sezení při divadelním představení, na řízenou činnost apod.

Nemile nás zaskočily nemoci, které děti potrápily, až jsme se báli, že budeme ve školce sami. Dětem, které se nedaly nakazit, jsme zahráli divadelní představení, jak dědeček tahal dýni, vytvořili jsme slavnostní tabuli k projektovému dni dýňování (protože jsme se všichni vešli do jedné třídy, užívali jsme si společně), vydlabali jsme dýni a oběd byl také dýňový – polévka, kompot. A celý den jsme byli oblečeni do masek.

A také jsme se fotili na fotografie pro rodiče a babičky a dědečky od profesionálního fotografa.

Předškoláci jezdili plavat, vody se báli méně a méně. Lektorky se pečlivě staraly o to, aby byla v bazénu zábava.

Koncem měsíce skolila nemoc i obě paní učitelky v Hostouni, proto jsme školku přestěhovali do Dobrovíze. A užívali jsme si společných činností všichni dohromady.

Nové veselé lavičky se osvědčily, a proto jsme nechali vytvořit ještě botníky do šatny, opět díky laskavosti rodiny Cihelkových a Hájkových školka materiál dostala zdarma.

 

A vstupujeme do posledního měsíce v letošním roce.

Přišel nás navštívit Mikuláš, čert a anděl, děti jim zazpívaly a zarecitovaly básničky, a za odměnu dostaly tašku s dárečky. Letos byly nadpozemské bytosti vysloveně hodné, milé a přátelské. A přesto několik slziček vyběhlo.

A těšíme se na Ježíška, dny neutíkají a v kalendáři se jen pomalu posunují dny.

Aby dětem uteklo čekání co nejrychleji, společně jsme vyráběli dárky na Vánoční jarmark a pro maminky.

Připravovali jsme zpívání vánočních koled na rozsvěcení stromu u obecního úřadu a pro náš Vánoční jarmark, který jsme organizovali v kulturním domě. Děkujeme za štědré příspěvky všem, kteří se zúčastnili.

Školkový vánoční strom jsme si rozsvítili na zahradě zpíváním také a díváme se na něj z oken tříd od rána do odpoledne. U stromu máme krmítko, které plníme dobrotami pro ptáčky a z oken potom pozorujeme návštěvnost opeřenců.

S předškoláky jsme skončili kurz plavání „koukací hodinou“ pro rodiče. Děti od října udělaly velký pokrok, ve vodě řádí a vůbec se nebojí (nebo jen trošičku).

Navštívili jsme divadlo Lampion v Kladně, děti shlédly představení České Vánoce Josefa Lady. Líbilo se nám.

Ve Vánočním dvoře jsme si vytvořili vánoční kouli na stromeček, děti jsou šikovné a dílka byla originální. Ale také jsou neposedné, proto jsme se ke konci měsíce intenzivně věnovali pohybu, pohybovým hrám, cvičením při hudbě, procházkám do přírody.

Projektový den Vánoční kapřík jsme zařadili až na pondělí před Štědrým dnem. Dřív jsme neměli čas, pořád se u nás něco děje. Děti lovily kapry z papíru, ochutnávaly buchtu ve tvaru kapra, plnily úkoly, které jim učitelé připravili.

Školka zavřela svoje dveře 22. prosince a zase je otevře 4. ledna. A je dobře, že si všichni odpočineme a načerpáme další síly. Na podzim se u nás vystřídalo nemocí a nemocných, že nás to zaskočilo.

Naše vize je, že na předškoláky bude čekat paní učitelka v Hostouni.

Vstupme do nového roku zdraví, odpočinutí a plni energie.

My všichni dospělí ze školky přejeme krásné prožití Vánoc a hodně štěstí a zdraví v novém roce 2016.

 

HODNOCENÍ MĚSÍCE ŘÍJNA

Měsíc říjen nám utekl jako voda a my jsme opět vytvářeli dětem činnosti pro radost a pro vzdělání.

Nejstarší děti začaly jezdit na plavání do Kladna. Po druhé lekci při návratu do školky nabouralo auto do jejich autobusu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, a zasahující hasiči pozvali děti na prohlídku zbrojnice a připravili si pro ně drobné dárky, protože naše děti byly statečné.

Mohli bychom nazvat měsíc říjen – nakupovací. Nakupovalo se díky zřizovateli do školní jídelny a do kuchyně.

Máme nový dětský nábytek v jídelně, je veselý, barevný, funkční. V jídelně je více prostoru a dětem to při stolování sluší. Zaznamenali jsme, že si děti nejprve vybírají barevnou židličku podle své  nálady, a pak teprve zasednou ke stolu. Nábytek objednal a zakoupil zřizovatel. Děkujeme.

Aby toho nebylo málo, zřizovatel zakoupil dvě velké chladničky Liebherr a mrazící box téže značky. Paní kuchařky dostaly krouhač zeleniny a kutr a na cestě je i robot.

Naše kuchyně svědomitě chystá chutné a zdravé pokrmy a paní vedoucí zavedla denní dávku rozličného ovoce či zeleniny do tříd. Vyměnili jsme plastové konvičky na pití do tříd za antikorové barely s kohoutkem, aby se děti učily sebeobsluze a pití zůstalo teplé.

Naši školku v Hostouni i v Dobrovízi navštívilo několikrát divadlo s cyklem Evelýnka. Děti se pobavily a přiučily.

Na nástěnky jsme umístili průzkum zájmu rodičů na fungující školku na Vánoční prázdniny. V případě nezájmu se školka uzavře a zaměstnanci budou čerpat řádnou dovolenou.

Apelovali jsme na rodiče, aby se seznámili se školním řádem naší školky. Je pro nás všechny závazný. Rádi bychom přesvědčili rodiče, jak je důležité, aby děti přiváděli do osmi hodin a ne později. Učitelé mají pro děti denně připravenou spoustu činností, ale nezapomínají na to, že ve školce je velmi důležitá spontánní hra.  Umožňujte svým dětem účastnit se ranních her.

Zadali jsme do výroby lavičky na sezení do zádveří šatny a na chodbu panu Cihelkovi, dědečkovi naší Klárky. Lavičky budou barevné a bude se na nich příjemně sedět.

Poslední říjnový týden naši kreativní učitelé vymalovali chodbu školky sluníčkově žlutě a doplnili ji sladkými malbami. Jsou moc šikovní.

 

Celá školka se sešla v Dobrovízi, protože děti ze základní školy mají podzimní prázdniny. Děti si užily společných činností. V pátek jsme oslavovali svátek i narozeniny našeho Tadíka, děti mu přály, zazpívaly mu a on jim nabídl spoustu dobrot.

A na úterý 2. 11.  už připravujeme dýňování, podle počasí pouštění draka a turistický výlet do okolí – musíme využít toho, že je zavřená silnice na Kněževes pro auta, ale ne pro pěší.

 

HODNOCENÍ MĚSÍCE ZÁŘÍ

Jak jsme viděli zářijové dny

Ještě než rodiče po prázdninách přivedli své děti do školky, intenzivně jsme pracovali na vnitřních úpravách budovy a vycídili jsme vše, co jsme potkali.

S potěšením jsme přivítali zpět paní učitelku Táňu, která se k nám vrátila ráda a zavedla od začátku ranní zpívání a to i v angličtině. Paní učitelka Karolína povede jednou týdně řízenou činnost také v angličtině.

Kuchyni jsme rádi předali novým kuchařkám, které nám vařily už v červnu. Přes prázdniny si připravily receptury pokrmů, které se mají ve školkách vařit, prostudovaly knihy o zdravé výživě a vydrbaly kuchyni k nepoznání.

Zavedli jsme novou funkci - vedoucí školní jídelny-a získali jsme paní Vrškovou, která s vámi bude komunikovat ohledně jídelníčků, stravného, nápadů, které vylepší stravování a sleduje množství a kvalitu jídel, které mají děti dostat na talíř.

Čekáme na nový nábytek do jídelny, který zakoupil zřizovatel. Bude dřevěný a barevný. A krásný.

Do školky v Hostouni se přestěhovaly všechny předškolní děti, které se budou připravovat na vstup do první třídy. Dětem se daří velmi dobře, na jiné prostředí si zvykly a paní učitelky z nich pozvolna dělají turisty. Děti od začátku září využívají pobytu venku k vycházkám do okolí.

Do školky do Dobrovíze nastoupily nové dětičky, občas s pláčem, protože jsou maličké a nové prostředí je zaskočilo. Ale brzy po příchodu zapomenou na rodinný krb, protože máme co nabídnout - hračky, didaktické pomůcky, řízené činnosti a velkou zahradu s plným pískovištěm toho nejlepšího písku na výrobu báboviček. A zahradu zatím využíváme, dokud to počasí umožní.

Starší děti podnikají průzkumné cesty do okolí školky, a protože máme i tady 7 předškoláků, pracujeme s nimi na přípravě ke vstupu do školy.

Na konci měsíce naši páni učitelé s dětmi plnili projektové dny Jablíčko a ježek.

V rámci projektu Dobré sousedství, který je určen  pro Obec Dobrovíz, rozhodli zastupitelé obce, že další ročník bude věnován realizaci projektu dětského hřiště v MŠ. Na základě tohoto faktu nám maminka paní Kortusová nám vypracovala návrh na změnu zahrady a instalaci herních prvků.

V září se vypravila školka na první výlet letošního roku - do Zooparku Zájezd. Počasí nám přálo, největší úspěch sklidilo čerstvě narozené miminko surikati a pochopitelně kontaktní zoo - děti se mohly volně pohybovat mezi ovcemi,  kozami, pochovat si morčátko či králíčka.

Poslední zářijový den jsme zakončili divadelním představením "Evelínko, nauč se zdravit". Děti i učitelé se velmi dobře bavili a již nyní se všichni těší na další část "Evelínko, nemlaskej", kterou shlédneme zase v říjnu.